Marie Brocart - Let Your Beauty Shine

Jak rozpoznać swój typ cery?

0
22.jpg

Rozpoznanie swojego typu cery to kluczowe zadanie, które ułatwi odpowiedni dobór produktów do pielęgnacji i poskutkuje optymalizacją jej efektów. Dzięki temu szybciej nauczysz się, jakie kosmetyki, składniki i konsystencje lubi Twoja skóra. Dziś mam dla Ciebie kilka podstawowych wskazówek, które ułatwią Ci całe zadanie. 

Przyjrzyj się funkcjonowaniu Twojej skóry

Zwróć uwagę na kilka aspektów. Wokół nich będziemy się poruszać i „diagnozować” typ cery. Skup się na tym:

-jak Twoja skóra zachowuje się w ciągu dnia?

-jak reaguje na mycie?

-jak wyglądają pory Twojej skóry?

-jak reaguje ona na nowe kosmetyki w pielęgnacji?

-w jakim stopniu wykazuje ona suchość?

-jak często pojawiają się na niej niedoskonałości?

-w jaki sposób się starzeje?

Cera normalna

Marzenie wielu osób, które najczęściej kończy się… kiedy zaczynamy dojrzewać.

W ciągu dnia nie błyszczy się nadmiernie, a makijaż dobrze na niej wygląda. Na mycie reaguje dobrze, nie jest nadmiernie podrażniona czy zaczerwieniona po oczyszczaniu delikatnymi środkami. Jej pory są niewidoczne lub delikatnie widoczne, a nowe kosmetyki przyjmuje zwykle bez większych problemów. Niewiele potrzeba jej do szczęścia, wystarczy nawilżanie by wyglądała dobrze. Nie wykazuje specjalnej suchości, a niedoskonałości występują na niej bardzo sporadycznie.

Jak starzeje się cera normalna?

Zmarszczki na niej nie pojawiają się tak szybko jak na skórze suchej. Widoczne oznaki starzenia mogą być bardziej zaakcentowane w miejscach, gdzie skóra jest cieńsza i gdzie słabiej dbasz o nawilżenie, czyli na przykład w okolicy oczu, na szyi i dekolcie. Pamiętaj o tym, by chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym! To ono najbardziej wpływa na starzenie się skóry. Profilaktyka i foto ochrona pozwoli Ci zachować młodą skórę na dłużej.

Zalecenia dla takiej cery:

Podtrzymuj sprawdzoną pielęgnację! Takiej skórze nie trzeba dostarczać zbyt wiele. Uniwersalnymi składnikami będzie nawilżający kwas hialuronowy i rozświetlająca witamina C. Pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem by opóźnić jej procesy starzenia.

Cera sucha

Potrafi przysporzyć problemów, jednak dość łatwo o nią zadbać dobrze dobranymi produktami! W ciągu dnia wykazuje suchość, czasami ściągnięcie i potrzebę dodatkowego nawilżenia. Na mycie może reagować podrażnieniem, większym ściągnięciem, pieczeniem. Jej pory są za to praktycznie niewidoczne – wynika to z tego, że taka skóra produkuje bardzo małe ilości łoju, w związku z czym gruczoły łojowe i ich ujścia są „obkurczone”. Nowe kosmetyki włączane do pielęgnacji przyjmuje zwykle z trudem. Ciężko ją nawilżyć, może wykazywać oznaki zaburzonej bariery ochronnej naskórka, przez co nowe substancje aktywne w kosmetykach będą ją podrażniać. Zwykle sporadycznie pojawiają się na niej niedoskonałości.

Jak starzeje się cera sucha?

Niestety… najsilniej i najszybciej ze wszystkich! Im bardziej sucha skóra, tym szybciej widoczne i głębsze zmarszczki. Aby temu zapobiegać, szczególnie dbaj o nawilżenie, a także unikaj solarium i opalania godzinami na słońcu. Zaprzyjaźnij się z samoopalaczem, jeśli jesteś jednocześnie fanką opalonej i młodej skóry. Możesz także pomyśleć o odmładzających zabiegach, np. mezoterapii mikroigłowej.

Zalecenia dla takiej cery:

Szukaj w kosmetykach masła shea, ceramidów, olejów roślinnych – wesprą barierę ochronną.Pomocnymi składnikami nawilżającymi dla takiej skóry mogą okazać się: kwas hialuronowy, peptydy, mocznik, kwas mlekowy w niskich stężeniach. Stosuj odżywcze kremy z filtrem na dzień i pielęgnujące podkłady do makijażu. 

Możesz wykorzystać do tego nasze odżywcze np. masła do ciała.

Cera tłusta

Zmora towarzysząca nastolatkom, a coraz częściej także dorosłym! Charakteryzuje się silnym wyświecaniem w ciągu dnia, przez co makijaż może się na niej słabiej trzymać. Zwykle toleruje różne środki do mycia, co często doprowadza do myślenia, że mydło będzie idealnym środkiem do oczyszczenia takiej skóry. To jednak błędne koło, które może nasilić łojotok. Pory skóry tłustej są zwykle widoczne i poszerzone ze względu na intensywną pracę gruczołów łojowych. Na nowe kosmetyki reaguje dobrze i zwykle wykazuje bardzo niewielką tendencję do podrażnień. Praktycznie wcale nie wykazuje objawów suchości, bardzo łatwo ją nawilżyć nawet lekkimi emulsjami lub żelami. Odżywcze kremy i oleje mogą być dla niej problemem, powodując zapychanie. Ma dużą tendencję do niedoskonałości, często także do trądziku.

Jak starzeje się cera tłusta?

Najlepiej ze wszystkich, bo najpóźniej! Dzięki dużej ilości naturalnie wytwarzanego sebum, skóra tłusta potrafi utrzymywać idealny poziom własnego nawilżenia i natłuszczenia. Zwykle zmarszczki pojawiają się na niej późno i w porównaniu do skóry suchej lub normalnej, są zwykle mniej zaznaczone. Zalecenia co do fotoochrony pozostają takie same dla cery tłustej, jak i dla wszystkich. Wprowadzenie kwasów do pielęgnacji poskutkuje regulacją wytwarzania sebum i działaniem przeciwstarzeniowym.

Zalecenia dla takiej skóry:

Reguluj łojotok takimi składnikami jak: zielona herbata, niacynamid, kwasy, retinoidy. Używaj lekkich kosmetyków, o konsystencjach wodnych, żelowych. Będą najmniej obciążać skórę. Sięgaj po kremy z filtrem by zniwelować ryzyko przebarwień potrądzikowych!

Cera mieszana

Czyli połączenie tłustej i suchej w różnych kombinacjach. Najczęściej strefa tłusta występuje w okolicach strefy T, czyli czoła, nosa i brody, a strefa sucha obejmuje policzki. Pielęgnacja cery mieszanej może być problematyczna! Jednocześnie wymaga ona silnego nawilżenia i natłuszczenia, ale przy tym też regulacji wydzielania sebum w strefie tłustej. Wszelkie jej cechy są kombinacją powyższych reakcji skór, przedstawionych w opisach cery tłustej i suchej. Cera mieszana może różnie reagować na nowe kosmetyki, może mieć widoczne pory, ale raczej tylko w tłustych strefach. W nich także najczęściej występują niedoskonałości.

Jak starzeje się cera mieszana?

W sposób… mieszany na obszarach, gdzie jest tłusta (np. czoło) zmarszczki mogą nie być szczególnie widoczne, za to większy problem z nimi może pojawić się w okolicach oka. Tzw. Kurze łapki! Masz z nimi problem? Pomocne będą peptydy, podbijające napięcie i nawilżenie skóry w tym obszarze. Pamiętaj także o kremie z filtrem. Przy skórze mieszanej również nie powinno się go unikać!

Zalecenia dla takiej skóry:

Reguluj jej przetłuszczanie i jednocześnie nawilżaj niewielkimi stężeniami niacynamidu. Poszukuj w kosmetykach ceramidów, ale ostrożnie postępuj z olejami. Na noc możesz wybrać silniej odżywczy krem, a na dzień poszukaj lekkiego kremu z filtrem, który nie obciąży skóry, a jednocześnie lekko wspomoże jej nawilżenie.

Czy typ skóry może się zmienić?

Oczywiście! Typ cery może zmieniać się wraz z wiekiem. I w ten sposób np. ze skóry tłustej można przejść w mieszaną lub normalną, kiedy ilość wytwarzanego sebum zaczyna spadać. Potrzeby skóry mogą zmieniać się wraz z wiekiem, jak i z chorobami skóry, przyjmowanymi lekami, ilością przyjmowanego promieniowania UV podczas opalania. Stale monitoruj więc stan swojej skóry, a powyższy artykuł niech będzie dla Ciebie wskazówką w działaniu pielęgnacyjnym!

A Ty? Jaką masz cerę?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl