Marie Brocart - Let Your Beauty Shine

Melanogeneza – czyli jak powstaje opalenizna?

0
6.jpg

Melanogeneza – czyli jak powstaje opalenizna?

Co roku wiele z nas czeka na sezon letni, kiedy to słońca pojawia się coraz więcej i ciało zaczyna pokrywać się naturalną opalenizną. Aby jednak tak się stało, musi dojść do melanogenezy – czyli wytworzenia odpowiedniej ilości barwnika w skórze. Melanina – to nazwa tego barwnika.

Melaniny są naturalnymi barwnikami, występującymi w naszym ciele: w skórze, włosach, a nawet w oczach! W zależności od tego, jak dużo ich posiadamy, oraz jakie ich podtypy posiadamy – kolory naszych skór, włosów i tęczówek zmieniają się. O ile kolor włosów i oczu samoistnie zmienić się nie może, o tyle nasza karnacja ulega zaciemnieniu w kontakcie z promieniowaniem słonecznym. Pod jego wpływem zachodzi wyżej wspomniana melanogeneza, będąca wieloetapowym i zaawansowanym chemicznie procesem, prowadzącym do wytworzenia większej ilości naturalnych barwników.

Proces melanogenezy zachodzi w melanocytach – komórkach umieszczonych w podstawnej warstwie naskórka. Zawierają one małe organella – melanosomy. Są to struktury bezpośrednio odpowiadające za zachodzenie tych wszystkich skomplikowanych procesów chemicznych i produkcję melaniny. Kiedy już zostanie ona wyprodukowana, melanocyt transportuje ją wraz z melanosomami do sąsiadujących komórek naskórka poprzez specjalne wypustki, zwane dendrytami. W ten sposób skóra zaczyna przyjmować ciemniejszy odcień, ponieważ gromadzi się w niej więcej barwnika – melaniny – który to powoduje.

Melanogeneza to jednak taki proces, który nie zachodzi samoistnie. Jak już wspomniałam – to szereg skomplikowanych reakcji chemicznych. Nie martw się, nie będę Ci ich wszystkich przedstawiać, nie musisz ich znać. Najważniejsze będzie dla Ciebie tylko kilka informacji...

 1. Melanogeneza jest procesem enzymatycznym. Do jej zachodzenia kluczowy jest enzym o nazwie TYROZYNAZA. Na pewno kojarzysz chorobę, jaką jest albinizm. Brak barwnika w skórze, jasny kolor włosów i oczu wiąże się właśnie z brakiem lub niedoborem tyrozynazy u chorych. Synteza melaniny nie może wówczas zachodzić bądź jest bardzo ograniczona, co prowadzi do takiego właśnie wyglądu osoby obciążonej albinizmem.
 2. Prekursorem melaniny, czyli substancją, z której melanina powstaje, jest aminokwas TYROZYNA. Ulega ona utlenianiu w kolejne związki, aż do utworzenia melaniny. Można to przedstawić w uproszczony sposób, jak na poniższym schemacie:

  Tyrozyna → DOPA → Dopachinon → Melaniny

Jeśli znamy już najważniejsze informacje – to możemy przejść do rozmowy o opaleniznie. Tak naprawdę skóra wytwarza ją w swojej obronie – melaniny (czyli barwniki) mają jej służyć jako ochrona przed nadmiernym wystaweniem na promieniowanie słoneczne. Może ono powodować poparzenia, rumień, ale także działać kancerogennie, zwłaszcza kiedy nie dbamy o odpowiednią fotoochronę za pomocą filtrów. Unikanie ich stosowania może się źle skończyć, a warto dodać, że smarowanie nimi skóry nie blokuje całkowicie opalania, a sprawia, że jest ono bezpieczniejsze dla skóry i przebiega w sposób bardziej kontrolowany. Dlatego zawsze, gdy wybieramy się na wypoczynek w miejsca o intensywnym nasłonecznieniu, powinniśmy używać wysokich faktorów fotoochrony.

A co zrobić, jeśli nie lubimy lub nie chcemy spędzać długich godzin na słońcu, a jednak pragniemy mieć piękną opaleniznę? Mamy dla Was nowoczesne rozwiązanie! Pielęgnujący suchy olejek Solari z opatentowanym kompleksem TAN OLEOBOOSTER®.

Tan Oleobooster® to kompleks składający się z oleju sezamowego, oleju tamanu, stearynianiu glicerolu i tyrozyny – czyli prekursora melaniny. Jest to składnik olejku przyspieszający powstawanie opalenizny, który nie potrzebuje kontaktu ze słońcem. Wzmacnia działanie tyrozynazy i sprawia, że opalenizna utrzymuje się dłużej oraz przybiera bardziej promienny kolor.

Tan Oleobooster to jednak tylko część składu naszego olejku. W produkcie znajdziesz też wiele dobroczynnych składników, świetnie wpływających na skórę:

 • ekstrakt z aloesu, działający łagodząco, regeneracyjnie, wpomagający gojenie poparzeń słonecznych,
 • mocznik o działaniu silnie nawilżającym,
 • witaminę E, czyli silny antyoksydant, spowalniający procesy starzenia się skóry,
 • bogactwo natłuszczających, zmiękczających i regenerujących olejów o świetnych właściwościach przeciwutleniających: olej z pestek malin, olej arganowy, olej makadamia, olej z rokitnika.

Więcej informacji o produkcie znajdziesz TUTAJ.

Jak działa nasz suchy olejek? Jest to produkt przygotowujący do opalania oraz regenerujący po opalaniu. Nie służy jako filtr przeciwsłoneczny! Oto jak radzimy go stosować dla uzyskania najlepszych efektów:

 • jako kosmetyk do codziennej pielęgnacji ciała po kąpieli. Utrwali Twoją wakacyjną opaleniznę, silnie nawilży i zregeneruje skórę oraz doda jej blasku. Dla lepszego efektu nawilżenia spróbuj stosować go na lekko wilgotne ciało. Latem spełni rolę aktywatora opalenizny i przyspieszy proces brązowienia skóry
 • jako kosmetyk po opalaniu – zredukuje uczucie suchości, podrażnienia i poparzenia wywołane nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Unikaj takich sytuacji w miarę możliwości, a nasz olejek miej zawsze w pogotowiu!
 • jako kosmetyk na plażę, pod warunkiem, że nałożysz na niego odpowiednią warstwę filtru przeciwsłonecznego – nie daje on bowiem ochrony, a jedynie pracuje jako „booster” opalania. W pierwszej kolejności zadbaj o swoje bezpieczeństwo na słońcu!

Jeżeli jednak wolisz inne produkty niż suche olejki, przygotowaliśmy dla Ciebie także inne produkty z serii Solari z aktywatorem opalania Tan Oleobooster®: masło do ciała oraz peeling cukrowo-solny.

Nadchodzi chłodny czas, jednak nie oznacza to, że to nie pora na takie produkty – pamiętaj, że nasz olejek działa bez ekspozycji na słońce i możesz stosować go z przyjemnością przez cały rok. W ten sposób zadbasz o piękny koloryt skóry nawet jesienią i zimą, już nie musisz czekać, aż wróci lato!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl