Marie Brocart - Let Your Beauty Shine

Próba uczuleniowa - czym jest i jak ją zrobić?

0
14.jpg

Czym jest próba uczuleniowa?

Jest to domowy zabieg, który każdy z nas powinien wykonywać po zakupie nowego kosmetyku. Umówmy się – rzadko dzieje się tak, że produkty kosmetyczne wywołują na naszej skórze jakieś poważne reakcje. Warto jednak dmuchać na zimne, tym bardziej, jeśli mamy wrażliwą skórę. Oto wskazówki jak wykonać taką próbę...

  • Jeśli kosmetyk jest zmywalny (czyli maseczki, peelingi, żele):
  1. nałóż niewielką ilość produktu na niewidoczną partię suchej i czystej skóry: przedramię, ramię, obszar pod obojczykiem
  2. potrzymaj produkt na skórze przez czas zalecany przez producenta lub czas, przez jaki zwykle trzymasz tego typu produkty na twarzy
  3. Zmyj produkt i zaobserwuj reakcję skóry. Monitoruj jej reakcje także przez następne 24 godziny przed użyciem kosmetyku na twarz.
  1. nałóż niewielką ilość produktu na niewidoczną partię suchej i czystej skóry: przedramię, ramię, obszar pod obojczykiem
  2. pozostaw produkt na skórze przez następne 24 godziny bez zmywania

i umyślnego przecierania

  1. zmyj produkt i obserwuj reakcję skóry przez następne 24 godziny przed użyciem kosmetyku na twarz.

Jeśli w jakimkolwiek z tych wypadków zaobserwujesz niepożądane reakcje: zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, a nawet ból czy pęcherze – zaprzestań używania danego produktu. Silne przypadki podrażnień skonsultuj z lekarzem – dermatologiem.

Kto powinien robić próbę uczuleniową?

Każdy, bez względu na typ cery! Choć oczywiście najważniejsza będzie ona dla osób ze skórą wrażliwą, naczynkową czy atopową – to one miewają najwięcej problemów z doborem kosmetyków.

Próba uczuleniowa będzie ważna także wtedy, kiedy wiesz, że masz nadwrażliwość na któryś ze składników kompozycji danego produktu. Możesz się pozytywnie zaskoczyć! Czasami bywa tak, że określony składnik, który działa na Twoją skórę drażniąco, w danym kosmetyku będzie akurat dobrze przez nią tolerowany.

Czemu należy czekać 24 godziny?

Jest to bezpieczny czas, w którym można zaobserwować wiele zmian na skórze. Czasami dzieje się tak, że negatywne efekty działania kosmetyku pojawiają się dopiero po kilku/kilkunastu godzinach. Zasadne jest więc spokojne i cierpliwe odczekanie przed bezpośrednim włączeniem kosmetyku do pielęgnacji i rozprowadzeniem go na większym obszarze skóry.

Przy jakich kosmetykach powinniśmy szczególnie uważać?

Przy takich, które zawierają silnie drażniące substancje, czyli na przykład przy produktach z kwasami. Są to substancje złuszczające, niekiedy silnie ingerujące w naskórek, które mogą przyprawić skórę nie tylko o podrażnienia, ale i o poparzenia chemiczne!

Do użytku domowego zawsze wybieraj tylko takie produkty z kwasami, które nie mają wysokich stężeń i które są przeznaczone i sformułowane do pielęgnacji domowej. Zrezygnuj z bezpośrednich preparatów kwasowych i półproduktów kosmetycznych z kwasami. Profesjonalny peeling chemiczny pozostaw do wykonania specjaliście w salonie kosmetologicznym. Kwasy w tak wysokich stężeniach wymagają bowiem odpowiedniej uwagi, neutralizacji i szeregu czynności, które należy wykonać, aby zabieg odbył się z korzyścią dla skóry, a nie z jej krzywdą.

Czy próba uczuleniowa daje nam 100% pewności, że

kosmetyk nas nie podrażni?

Niestety nie! Czasami podrażnienie pojawia się nie tylko ze względu na to, że kosmetyk zawiera substancje mogące w określonych warunkach podrażniać! Ma na to wpływ wiele czynników. Na czele stoi zawsze stan Twojej cery i kondycja bariery hydrolipidowej – jeśli jest uszkodzona, skóra będzie uwrażliwiona i nie ma sensu wówczas dostarczać jej silnych substancji aktywnych. Zawsze kiedy działamy na jakiś problem skóry – czy to trądzik, przebarwienia, czy też objawy starzenia – musimy pamiętać także o regeneracji i dostarczaniu składników nawilżających i natłuszczających, które pomogą zadbać o równowagę w pielęgnacji i podtrzymać zdrowy wygląd cery.

Bacznie zwracaj uwagę na każde uporczywe objawy pieczenia, swędzenia i podrażnienia sprowokowane kosmetykami. Zwracaj także uwagę na zalecenia producenta dotyczące ich użytkowania! Może się to okazać kluczowe. Czasami bowiem chcemy dać skórze za dużo, niż jest ona w stanie przyjąć i pewne kosmetyki aplikujemy zbyt często lub w ilości większej niż zalecana.

To by było na tyle, jeśli chodzi o wskazówki dotyczące bezpiecznego użytkowania kosmetyków i rozsądnego wprowadzania ich do pielęgnacji. Ostatnią uwagą, jaką warto zapamiętać, jest fakt, że pomiędzy wprowadzaniem dwóch nowych kosmetyków do pielęgnacji – powinniśmy zachować co najmniej tydzień odstępu. Jest to w miarę dobry czas na ocenę i rozróżnienie wpływu tych produktów na aktualny stan cery.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium