Marie Brocart - Let Your Beauty Shine

Alternatywa dla retinolu – czym jest bakuchiol?

0
Alternatywa dla retinolu – czym jest bakuchiol?

Czym jest bakuchiol?

Bakuchiol nie jest retinoidem. Nie należy on do pochodnych witaminy A. Jest to terpen pozyskiwany m.in. z nasion rośliny o nazwie Psoralea corylifolia - jej zastosowanie w pielęgnacji nie wzięło się z przypadku – roślina ta od wielu lat stosowana była w medycynie ludowej do leczenia chorób skóry. Dziś mamy ku temu bardziej zaawansowane substancje i odpowiednie leki, zaś dobrodziejstwo tej rośliny coraz częściej wykorzystuje się w nowoczesnej pielęgnacji.

Jakie są zalety bakuchiolu?

W oparciu o najnowsze badania można wywnioskować, że bakuchiol jest substancją niezwykle wszechstronną. W badaniu z 2018 roku „Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing” na grupie 44 osób wykazano, że bakuchiol silniej niż retinol wpływa na redukcję drobnych zmarszczek po 12 tygodniach jego stosowania, a także ma działanie rozjaśniające przebarwienia podobne do działania retinolu w tym zakresie.

Redukcja drobnych zmarszczek jest prawdopodobnie efektem silnego nawodnienia skóry przez bakuchiol. Jeśli chodzi o stymulację produkcji kolagenu w odpowiedzi na ten składnik – nie ma jeszcze badań na ludzkiej skórze, które pozwalałyby na jednoznaczne potwierdzenie tego zjawiska. Są jedynie takie, które były przeprowadzane na wyizolowanych komórkach ludzkiej skóry. Jest to zatem pewien przedsmak i pole do dalszych badań naukowych nad roślinną alternatywą retinolu.

Retinol posiada zarówno badania na komórkach, jak i na skórze, dlatego słusznie traktuje się go jako bardziej „sprawdzony” składnik. Nie oznacza to jednak, że bakuchiol nie zasługuje na zainteresowanie. Wręcz odwrotnie! Warto też podkreślić, że w przypadku retinolu - przez pierwsze kilka tygodni włączania go do pielęgnacji - skóra może ulegać silniejszemu łuszczeniu i odwodnieniu. Przy bakuchiolu ten efekt nie występuje wcale lub występuje w znacznie mniejszym stopniu. Tak więc bakuchiol można uznać za lepiej tolerowaną przez skórę alternatywę dla retinolu.

Oprócz działania redukującego objawy fotostarzenia się skóry, zaobserwowano także inne właściwości bakuchiolu. Ma on działanie:

Antyoksydacyjne – zwalcza wolne rodniki i w ten sposób zapobiega szybszemu starzeniu się skóry. Badania pokazują, że jest to dwukrotnie wyższy potencjał antyoksydacyjny niż ten, który w podobnym stężeniu posiada witamina E.

Przeciwzapalne – wpływa na zmniejszenie objawów stanu zapalnego, tj. ogranicza zaczerwienienia, ból i pieczenie, szczególnie związane z uporczywymi zmianami trądzikowymi.

Przeciwtrądzikowe – poprzez działanie antybakteryjne wpływa na zmniejszenie zmian trądzikowych i może być stosowany wspomagająco w terapii dermatologicznej retinoidami. Badania wykazują, że poprawia on wyniki leczenia miejscowego adapalenem. („A dermocosmetic containing bakuchiol, Ginkgo biloba extract and mannitol improves the efficacy of adapalene in patients with acne vulgaris: result from a controlled randomized trial”)

Seboregulujące - bakuchiol wpływa na zmniejszenie wydzielania sebum poprzez stymulację produkcji kwasu sapienicowego i kwasu linolenowego przy jednoczesnej redukcji produkcji kwasu oleinowego. Powoduje to mniejsze wyświecanie się skóry a także zmniejsza podatność na niedoskonałości, ponieważ gromadzący się na powierzchni twarzy nadmiar sebum, wraz z martwymi komórkami naskórka, może powodować zatykanie ujść mieszków włosowych i rozwój zaskórników.

Dla kogo bakuchiol w pielęgnacji?

Dla każdego, kto zmaga się z powyższymi problemami i chce wypróbować roślinnej, dobrze zapowiadającej się alternatywy dla retinolu.

Badania pokazują pozytywne efekty przy łączeniu przeciwtrądzikowej terapii dermatologicznej retinoidami z bakuchiolem w produktach kosmetycznych. Dobrze dobrana rutyna pielęgnacyjna z tym składnikiem może się zatem przyczynić do szybszej poprawy kondycji skóry.

Jest to też składnik bezpieczny dla kobiet w ciąży. Jeśli oczekujesz dziecka lub planujesz powiększyć rodzinę – możesz zadbać nim o swoją skórę z pominięciem retinoidów.

Bakuchiol jest również bezpiecznym składnikiem do stosowania rano. Nie wykazano jego właściwości fotouwrażliwiających i fotouczulających. Możesz go z powodzeniem stosować w porannej rutynie pielęgnacyjnej, najlepiej pod krem z wysokim faktorem ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50).

Nasz produkt z bakuchiolem: Luminari – rozświetlający eliksir do twarzy 

Wychodzimy Ci naprzeciw z naszym nowoczesnym produktem zawierającym bakuchiol, który sprosta oczekiwaniom Twojej cery! Kiedy już znasz wszystkie zalety tego składnika, lepiej zrozumiesz co dobrego może wnieść do Twojej pielęgnacji.

Nasze serum występuje w wersji z maksymalnym dopuszczalnym stężeniem 1% bakuchiolu – nadaje się do każdego rodzaju skóry, przy czym dla skóry z tendencją do zapychania sugerujemy stosowanie nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Jego konsystencja to niezwykle lekki - mimo zawartości olejów - eliksir. Ma bardzo dobrze tolerowaną przez skórę formułę, w której znajdziesz więcej, niż tylko bakuchiol! Zawarliśmy w nim także kompleks Lift Oleoactif® o działaniu silnie ujędrniającym i napinającym skórę, antyoksydanty takie jak: witamina E, koenzym Q10 (Ubiquinon), ekstrakt z żeń-szenia, ekstrakt z jagód goji i wyciąg z kwiatów gardenii tahitańskiej o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym i regenerującym. Znajdziesz w nim także łagodzący i nawilżający ekstrakt z aloesu, a także wszechstronny olej z pestek róży i olej ze śliwki kakadu - zawierające w wysokim stężeniu naturalną witaminę C.

O składzie można by powiedzieć jeszcze wiele dobrego, ale zdecydowanie lepiej wypróbować go na własnej skórze!

Czy bakuchiol rzeczywiście nie podrażnia?

Uwaga! To powtarzane często zdanie nie do końca jest prawdą. Badania pokazują, że bakuchiol jest lepiej tolerowany przez skórę niż retinol, nie powoduje jej silnego łuszczenia, jednak nie oznacza to, że jest w 100% nieinwazyjny i obojętny dla skóry. Pojawiają się raporty na temat jego potencjalnych właściwości alergennych i wywoływania kontaktowego zapalenia skóry u niektórych osób używających go w pielęgnacji. Może ono objawiać się rumieniem i swędzeniem w miejscach, w których używany jest kosmetyk. Szczególnie podatna jest na takie reakcje cienka i wrażliwa skóra okolic oka i szyi, jednak taki stan może też dotykać całej twarzy. Dlatego zawsze, do każdego nowego produktu kosmetycznego, warto podchodzić z rozwagą, obserwować reakcję skóry i robić domowe próby uczuleniowe, które pozwolą nam przynajmniej początkowo ocenić, czy produkt nadaje się dla naszej cery. O sposobie wykonania próby uczuleniowej przeczytacie TUTAJ! W przypadku silnych reakcji uczuleniowych – pamiętaj jednak o konsultacji ze specjalistą – dermatologiem. Jego pomoc będzie tutaj nieoceniona i nie zastąpią jej żadne internetowe porady.

Choć dane wskazują na to, że bakuchiol wcale nie jest ultradelikatnym składnikiem, to nadal wiąże się z nim duże nadzieje i obecnie jest coraz szerzej stosowany w pielęgnacji. Niesie niewątpliwie wiele korzyści ze stosowania go i może świetnie wspomagać dążenie do pięknej cery! Jeśli dotyczą Cię powyższe problemy, takie jak: przebarwienia, drobne zmarszczki, utrata nawilżenia, trądzik – rozważ jego włączenie do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

 

Źródła:

Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29947134/

A new case of contact dermatitis to bakuchiol in a cosmetic cream

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cod.13387

Bakuchiol—A new allergen in cosmetics

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cod.13211

Assessment of a new biological complex efficacy on dysseborrhea, inflammation, and Propionibacterium acnes proliferation

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5012630/

A dermocosmetic containing bakuchiol, Ginkgo biloba extract and mannitol improves the efficacy of adapalene in patients with acne vulgaris: result from a controlled randomized trial

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4401329/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium