Marie Brocart - Let Your Beauty Shine

Bariera ochronna naskórka – czym jest i jak o nią zadbać?

0
16.jpg

Czy wiesz, że właściwa regeneracja skóry to podstawa przy wprowadzaniu jakiegokolwiek składnika aktywnego? Tylko skóra z właściwie zadbanym płaszczem ochronnym będzie w stanie bezpiecznie i efektywnie przyjąć składniki aktywne działające na zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone pory…

Czym jest bariera ochronna?

Mówiąc o barierze ochronnej naskórka musimy rozgraniczyć ją na dwie różne „warstwy”:

-barierę naskórkową

-barierę hydrolipidową

Zacznijmy od tej pierwszej.

Bariera naskórkowa

To, najprościej mówiąc, najbardziej zewnętrzna część naskórka, czyli jego warstwa rogowa, składająca się z martwych komórek naskórka, a także substancji spajających je. W komórkach warstwy rogowej znajduje się NMF; Natural Moisturising Factor, a po polsku: naturalny czynnik nawilżający naskórka. Jest to jeden ze związków, które utrzymują nawilżenie w naskórku.

Teraz wyobraź sobie, że komórki naskórka, a konkretnie warstwy rogowej, o której mówimy, są jak cegiełki. Aby budowla z cegiełek utrzymała się, należy zastosować zaprawę. Taką zaprawą w naskórku są lipidy, które składają się z ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych.

Cała ta budowla z naszych cegiełek naskórka musi utrzymywać odpowiedni poziom szczelności. Jeśli się rozszczelni, to dochodzi do utraty nawilżenia z naskórka, do pogłębienia widoczności zmarszczek, przesuszenia, a czasami idącego za tym podrażnienia, uwrażliwienia i zaczerwienienia.

Bariera hydrolipidowa

To z kolei swoistego rodzaju „film” ochronny na powierzchni naskórka. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed utratą nawilżenia, a także pełni funkcje ochronne przed drobnoustrojami.

Bariera hydrolipidowa składa się z wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. To pot i łój, mieszające się na powierzchni skóry są odpowiedzialne za powstanie tegoż filmu i pierwszą linię obrony naskórka. W skład tej mieszaniny wchodzą także złuszczone już komórki naskórka i fizjologiczne dla skóry bakterie. Kiedy te drugie nadmiernie się rozmnażają, skóra może przybierać nieprzyjemny zapach. Wynika to m.in. z procesu utleniania zawartych w łoju tłuszczów.

Co negatywnie wpływa na utrzymanie zdrowej bariery naskórkowej?

-zbyt częste peelingi twarzy (optymalna ilość to 1 raz w tygodniu/raz na 2 tygodnie)

-zbyt silne kosmetyki myjące: traktuj skórę delikatnie podczas mycia! Stosuj mydła o fizjologicznym dla skóry pH (4,5 – 5,5)

-codzienne używanie szczoteczek lub gąbeczek do twarzy: takie sprzęty mogą na dłuższą metę mocno osłabiać naskórek. Wystarczy, że do mycia użyjesz swoich dłoni

-tarcie twarzy ręcznikami, wacikami: zminimalizuj drażnienie mechaniczne skóry różnymi przedmiotami codziennego użytku. Demakijaż możesz wykonywać olejkiem i dłońmi, a ręcznik wystarczy przyłożyć do twarzy, by odsączyć nadmiar wody

-za duża podaż substancji aktywnych… Powoli i spokojnie  nie wszystko naraz! Pamiętaj, że kosmetyki lepiej wprowadzać do pielęgnacji z małym opóźnieniem, niż na szybko. Uważaj na połączenia tych substancji aktywnych:

*kwasy + retinol

*kwasy + bakuchiol

*retinol + bakuchiol

*kwas + inny kwas

*kwasy + nadtlenek benzoilu

Jak zadbać o utrzymanie właściwej szczelności bariery naskórkowej?

-codziennie nawilżaj twarz

-jeśli odczuwasz za małe nawilżenie w pielęgnacji, sięgnij po bardziej odżywczy krem lub serum olejowe do twarzy (takie jak np. nasz Eliksir rozświetlający z bakuchiolem)

-utrzymuj zbilansowaną dietę, bogatą w tłuszcze omega 3 oraz wit. D3

Zdrowa skóra…

To przede wszystkim zadbana i szczelna bariera ochronna naskórka. Na nic inne działania aktywne, jeśli nie dbasz o tę podstawę w pielęgnacji. Badania naukowe wykazują, że uszkodzona bariera naskórkowa jest jedną z przyczyn trądziku u kobiet dorosłych. Oprócz niedoskonałości wiąże się z zaczerwienieniem, uwrażliwieniem i suchością. Jeśli czytając ten tekst, diagnozujesz swój własny problem skórny… to może właśnie pora bardziej zadbać o regenerację skóry i przywrócenie jej stanu do normy?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium