Czy wiesz, że właściwa regeneracja skóry to podstawa przy wprowadzaniu jakiegokolwiek składnika aktywnego? Tylko skóra z właściwie zadbanym płaszczem ochronnym będzie w stanie bezpiecznie i efektywnie przyjąć składniki aktywne działające na zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone pory…
Czym jest bariera ochronna?
Mówiąc o barierze ochronnej naskórka musimy rozgraniczyć ją na dwie różne „warstwy”:
-barierę naskórkową
-barierę hydrolipidową
Zacznijmy od tej pierwszej.
Bariera naskórkowa
To, najprościej mówiąc, najbardziej zewnętrzna część naskórka, czyli jego warstwa rogowa, składająca się z martwych komórek naskórka, a także substancji spajających je. W komórkach warstwy rogowej znajduje się NMF; Natural Moisturising Factor, a po polsku: naturalny czynnik nawilżający naskórka. Jest to jeden ze związków, które utrzymują nawilżenie w naskórku.
Teraz wyobraź sobie, że komórki naskórka, a konkretnie warstwy rogowej, o której mówimy, są jak cegiełki. Aby budowla z cegiełek utrzymała się, należy zastosować zaprawę. Taką zaprawą w naskórku są lipidy, które składają się z ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych.
Cała ta budowla z naszych cegiełek naskórka musi utrzymywać odpowiedni poziom szczelności. Jeśli się rozszczelni, to dochodzi do utraty nawilżenia z naskórka, do pogłębienia widoczności zmarszczek, przesuszenia, a czasami idącego za tym podrażnienia, uwrażliwienia i zaczerwienienia.
Bariera hydrolipidowa
To z kolei swoistego rodzaju „film” ochronny na powierzchni naskórka. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed utratą nawilżenia, a także pełni funkcje ochronne przed drobnoustrojami.
Bariera hydrolipidowa składa się z wydzieliny gruczołów łojowych i potowych. To pot i łój, mieszające się na powierzchni skóry są odpowiedzialne za powstanie tegoż filmu i pierwszą linię obrony naskórka. W skład tej mieszaniny wchodzą także złuszczone już komórki naskórka i fizjologiczne dla skóry bakterie. Kiedy te drugie nadmiernie się rozmnażają, skóra może przybierać nieprzyjemny zapach. Wynika to m.in. z procesu utleniania zawartych w łoju tłuszczów.
Co negatywnie wpływa na utrzymanie zdrowej bariery naskórkowej?
-zbyt częste peelingi twarzy (optymalna ilość to 1 raz w tygodniu/raz na 2 tygodnie)
-zbyt silne kosmetyki myjące: traktuj skórę delikatnie podczas mycia! Stosuj mydła o fizjologicznym dla skóry pH (4,5 – 5,5)
-codzienne używanie szczoteczek lub gąbeczek do twarzy: takie sprzęty mogą na dłuższą metę mocno osłabiać naskórek. Wystarczy, że do mycia użyjesz swoich dłoni
-tarcie twarzy ręcznikami, wacikami: zminimalizuj drażnienie mechaniczne skóry różnymi przedmiotami codziennego użytku. Demakijaż możesz wykonywać olejkiem i dłońmi, a ręcznik wystarczy przyłożyć do twarzy, by odsączyć nadmiar wody
-za duża podaż substancji aktywnych… Powoli i spokojnie nie wszystko naraz! Pamiętaj, że kosmetyki lepiej wprowadzać do pielęgnacji z małym opóźnieniem, niż na szybko. Uważaj na połączenia tych substancji aktywnych:
*kwasy + retinol
*kwasy + bakuchiol
*retinol + bakuchiol
*kwas + inny kwas
*kwasy + nadtlenek benzoilu
Jak zadbać o utrzymanie właściwej szczelności bariery naskórkowej?
-codziennie nawilżaj twarz
-jeśli odczuwasz za małe nawilżenie w pielęgnacji, sięgnij po bardziej odżywczy krem lub serum olejowe do twarzy (takie jak np. nasz Eliksir rozświetlający z bakuchiolem)
-utrzymuj zbilansowaną dietę, bogatą w tłuszcze omega 3 oraz wit. D3
Zdrowa skóra…
To przede wszystkim zadbana i szczelna bariera ochronna naskórka. Na nic inne działania aktywne, jeśli nie dbasz o tę podstawę w pielęgnacji. Badania naukowe wykazują, że uszkodzona bariera naskórkowa jest jedną z przyczyn trądziku u kobiet dorosłych. Oprócz niedoskonałości wiąże się z zaczerwienieniem, uwrażliwieniem i suchością. Jeśli czytając ten tekst, diagnozujesz swój własny problem skórny… to może właśnie pora bardziej zadbać o regenerację skóry i przywrócenie jej stanu do normy?